Aloe zebrina Baker (1878)

POPIS: Rostliny někdy odnožují a vytvářejí tak skupinky růžic. Osamoceně rostoucí exempláře bývají mírně vzácnější. 10-20 listů je uspořádáno do malých, hustých růžic a jejich tvar je buď kopinatý nebo spíše trojúhelníkovitý. Velikost listů 20-30x5-7 cm. Barva listů je velmi proměnlivá, ale převládá matně šedozelená barva, jejíž odstín je výraznější než u ostatních skvrnitých aloí. Přítomny jsou zřetelné oválné bělavé skvrny, které jsou uspořádány do nepravidelných pruhů a vyskytují se po obou stranách listů. Okrajové zuby jsou hnědé, 4-6 mm velké. V přírodě i kultuře velmi často zasychají konce listu a kroutí se do atraktivních kudrlin. Dosti rozvětvené květenství (4-12 větví) se skládá z řídkých, válcovitých hroznů, stvol je asi 1-1,5 m velký, korálově červenými až bledě růžovými květy jsou asi 30 mm velké.
Synonyma: Aloe angustifolia , Aloe platyphylla , Aloe transvaalensis, Aloe lugardiana, Aloe bamangwatensis, Aloe ammophila
ROZŠÍŘENÍ: Angola, Botswana, Zambie, Zimbabwe, RSA
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Díky obrovské proměnlivosti, co se velikosti samotných rostlin, skvrn na listech, květenství a květů týká, je u Aloe zebrina velmi obtížné přesně vymezit takové rozlišovací znaky, které bez problémů napomohou její identifikaci. Možná záměna s: A. burgersfortensis, A. grandidentata, A. greatheadii, A. verdoorniae Nejvíce je podobná A. maculata, kterou lze odlišit jen v době květu - má totiž zřetelně kapitátní hrozen květů. V synonymii bývá někdy uváděna i Aloe vandermerwei, která ale bujně odnožuje, má extrémně šíhlé a protáhlé listy a vyskytuje se zejména v NP Kruger (mezi Leydsdorpem a Gravelotte, západně od Malopene a Letaba.) Tento taxon by měl zůstat zachován, neb je značně odlišný..
PĚSTOVÁNÍ: Poměrně často pěstovaná, nenáročná makulátní aloe. U nás zůstává poměrně dlouho solitérní. Jsou známy jak přírodní hybridy (např. s A. littoralis , A. verecunda) nebo i hybridy umělě vytvořené. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -5 C.

Aloe zebrina Aloe zebrina Aloe zebrina
Aloe zebrina
kulturní rostlina, ex Malawi
Aloe zebrina
květenství
Aloe zebrina
kulturní rostlina, ex Zambia
Aloe zebrina Aloe zebrina
Aloe zebrina
Lobito, Angola
Aloe zebrina
Lobito, Angola