Aloe vossii Reynolds (1936)

POPIS: Roste jednotlivě nebo v malých skupinkách. Tmavě zelené listy jsou dlouhé až 50 cm a úzké, měří u báze přibližně 3 cm a směrem ke špici dochází k jejich postupnému zužování, jejich okraje se stáčejí dovnitř a po stranách je vidět bílé zoubkování trojúhelníkovitého tvaru o velikosti do 1-2 mm. Skvrny se vyskytují sice také na horní straně, ale zejména pak vespod listu. Květenství je výhradně jednoduché, až 50 cm a skládá se z širokého, hlávkovitého hroznu. Červené, trubkovité květy se směrem k vrcholu zužují. V Evropě se květy se objevují v září až listopadu, v domovině kvete zejména od února do března. Plody jsou v dubnu až květnu.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (Limpopo prov, okolí Soutpansberg, farma Schyffontein, doprovodnou vegetaci tvoří Aloe swynnertonii, Englerophytum magalismontanum, Hemizygia obermeyerae, Leucosidea sericea, Maesa lanceolata, Morella pilulifera, Protea caffra, Pteridium aquilinum, Rothmannia capensis and Searsia chirindensis)
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Od podobné A. verecunda, ale liší se svými mnohem delšími listy (2x), které mají skvrny z obou stran a také rostou asi 100 km od sebe.
PĚSTOVÁNÍ: V kultuře se téměř nepěstuje. Není mrazuodolná. Patří mezi vzácnější druhy. Na lokalitě tato aloe rostou jednotlivě nebo v malých shlucích na písčitých, kyselých půdách, v nadmořských výškách mezi 930–1 680 m. Tento druh preferuje travnaté jižní a západní svahy.

Aloe vossii Aloe vossii
Aloe vossii
kulturní rostlina
Aloe vossii
květy