Aloe verecunda Pole-Evans (1917)

POPIS: Většinou solitérní nebo odnožující do shluku. Kmínek do 20 cm, pokrytý starými listy. Listy jsou dvouřadé, ve stáří i růžicovitě rostoucí 15-40x0,8-1,2 cm velké, tmavě zelené, na spodní straně tečkované. Okrajové zoubky 2-7 mm od sebe. Květenství jednoduché, asi 25 cm vyskoké, květy šarlatové až 3 cm velké.
ROZŠÍŘENÍ: Tento druh má nesouvislé rozšíření v severní části jižní Afriky. Vyskytuje se především v Gautengu a přilehlých oblastech v Severozápadní provincii a Mpumalanze. Vyskytuje se také v pohoří Wolkberg v provincii Limpopo a v okolí Piet Retief v jižní Mpumalanze. V minulosti tento druh ztratil své stanoviště v důsledku rozšiřování měst v okolí Gautengu. A. verecunda se stále vyskytuje na mnoha nenarušených skalnatých hřebenech v Gautengu i v těžebních oblastech západně od Johannesburgu.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Jedna z nejdéle známých trávovitých aloí. Podobná je Aloe fouriei, které je ale mnohem robustnější a méně rozšířené. Aloe verecunda je dobře známá trávovitá aloe, která se běžně vyskytuje podél skalnatých hřebenů Witwatersrandu. Rostliny tvoří husté trsy. Úzké masité listy mají obvykle vějířovitý tvar a u starších jedinců mohou příležitostně tvořit růžici. Rostlina má husté vřetenovité kořeny, ve kterých uchovává vodu během suchých měsíců.
PĚSTOVÁNÍ: Vzácná v kultuře, pěstuje se podobně obtížně jako ostatní trávovité aloe. Spíše stínomilná, v létě je vhodné více přistínit.

Aloe verecunda
Aloe verecunda
senebáče ve skleníku