Aloe vanbalenii Pillans (1934)

POPIS: Rostliny jsou bez kmínku nebo časem vytvářejí krátký (do 30 cm), robustní plazivý kmínek s četnými růžicemi. Hadovité listy až 80x12-15 cm, jsou silně stočené dolů a jejich špičky se dotýkají země. Pokud Aloe vanbalenii roste na plném slunci, hluboce rýhované listy i zoubkování po jejich okrajích získávají sytě červenou barvu. Ve stínu jsou listy světle zelené. Květenství je rozvětveno do dvou až tří výhonů, které zhruba od poloviny svojí délky nesou úzce kuželovité hrozny. Květy jsou trubkovité. Jejich barva je dosti proměnlivá. Většinou se jedná o různé odstíny žluté a oranžové, ale příležitostně lze narazit i na jedince s matně červenými květy.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (KwaZulu-Natal )
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Tuto výraznou aloi můžeme poznat podle silně k zemi stočených a hluboce kanálovitých listů, které visí těsně nad úrovní půdy. V porovnání s velkými růžicemi je jasně zřetelný chybějící kmínek.
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát. V nemrznoucích krajích se používá k venkovní výsadbě. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -5 C.

Aloe vanbalenii
Aloe vanbalenii
kulturní rostlina