Aloe vallaris L.C. Leach (1974)

POPIS: : Keřovitě rostoucí druh, bujně odnožuje od báze asi 20-40 cm dlouhého, často poléhavého stonku. Listů v růžici je asi 12-15, jsou 20-30x4-5 cm velké, světle zelené nebo modrozelené s proměnlivým množstvím světlých, až téměř bílých, skvrn. Na spodní straně listů jsou skvrny četnější. Okrajové zuby jsou 2-2,5 mm vysoké a mají rozestup 10-12 mm. Listy bývají lukovitě prohnuté dolů. Květní stvol je 40-60 cm vysoký, nevětvený popřípadě s jedním bočním ramenem a nese 25-45 cm dlouhý, poměrně řídký, špičatě válcovitý hrozen květů. Šarlatové nebo oranžově růžové květy jsou 20-25x5 mm velké, pedicel je 4-4,5 mm dlouhý.
ROZŠÍŘENÍ: Angola. Roste v Serra de Chela, asi 8 km západně od Tshivinguiro na skalách v nadmořské výšce přibližně 1200 metrů.
MOŽNÉ ZÁMĚNY:
PĚSTOVÁNÍ: Málo pěstovaný druh. Tento půvabný angolský, keřovitý druh může být zcela netečkovaný i výrazně bíle tečkovaný. Kvete poměrně brzy a zejména podle květu lze odlišit od podobných rostlin, jako jsou A. palmiformis, A. gossweileri, A. scorpioides, A. catengiana. V kultuře se pěstuje snadno, nemá žádné specifické požadavky a množí se zejména zakořeňováním odnoží.

Aloe vallaris Aloe vallaris Aloe vallaris
Aloe vallaris
Leba Pass, Angola
Aloe vallaris
Leba Pass, Angola
Aloe vallaris
Leba Pass, Angola
Aloe vallaris
Aloe vallaris
Leba Pass, Angola