Aloe trichosantha A. Berger (1906)

POPIS: Zpravidla bez kmínku, někdy s krátkým kmínkem, odnožuje do malých skupin. Listů je asi 15, jsou většinou vzpřímené, někdy mírně rozevřené, asi 40x10 cm velké. Pokožka je zelená až šedozelená, u mladých rostlin je většinou tečkovaná, tečky se ve stáří ztrácejí. Okraje zdobí tvrdé zuby s hnědou špičkou. Šťáva je žlutá. Kvetní stvol je 100-150 cm vysoký, nevětvený nebo větvený do 2-3 ramen. Špičatě válcovité hrozny jsou asi 30 cm dlouhé, květy korálově červené mají 5-6 mm dlouhý pedicel a jsou více či méně obrvené bílými chloupky.
ROZŠÍŘENÍ: Etiopie, často roste v okolí Hararu a Dire Dawy v Harenge provincii a Ogadenu, dále roste v Somalilandu.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Obě variety mezi sebou. U subsp. trichosantha je 8-12 zubů na 10 cm listu, jsou 4,5-5,5 mm dlouhé a perianth je 20-23 mm dlouhý. Subsp. longiflora má 4-8 zubů na 10 cm, jsou 2-4 mm dlouhé a perianth je 25-30 mm dlouhý. Velmi podobnou (podle mne totožnou) je A. pubescens, což je jakási "jižní forma" trichosanty a "zásadní rozdíl je v tom, že A. pubescens nemá větvený květní stvol.
PĚSTOVÁNÍ: Poměrně málo pěstovaná, vzácnější ale přesto nenáročná aloe. Semenáče jsou krásně tečkované, dospělé rostliny už tak dekorativní nejsou

Aloe trichosantha Aloe trichosantha antanimorensis Aloe trichosantha antanimorensis
Aloe trichosantha
Etiopie
Aloe trichosantha
Etiopie
Aloe trichosantha
Etiopie
Aloe trichosantha Aloe trichosantha Aloe trichosantha
Aloe trichosantha
Ethiopie
Aloe trichosantha
Ethiopie, semenáč
Aloe trichosantha
Ethiopia