Aloe succotrina Allioni (1773)

POPIS: Dospělé exempláře mají buď rozvětvené nebo nerozvětvené kmínky, které dosahují délky do 2m a jsou pokryté zbytky starých suchých listů, které mají světle nachovou barvu. Ve velké většině případů najdeme v přírodě více rostlin pohromadě, osamoceně rostoucí jedinci jsou spíše výjimkou. Tuhé vzpřímené až 50x10 cm velké listy jsou matně šedozelené a mají kontrastní úzké bílé čárkování a po okrajích 2-4 mm velké, bílé zuby. Květenství bývá jednoduché nebo vzácněji jednou rozvětvené a až 1 metr vysoké. Sytě červené květy dosahují délku až 4 cm.
ROZŠÍŘENÍ: RSA
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Vzpřímené , matně šedozelené listy se svým kontrastním, bílým čárkováním, ostny po okrajích a poměrně veliké květní listeny jsou hlavními rozlišovacími znaky, podle kterých můžeme A. succotrina odlišit od ostatních, na první pohled podobných druhů. Květenství bývá nerozvětvené a v porovnání s A. arborescens delší. Dalším pomocným vodítkem je nachový vzhled starých uschlých listů.
PĚSTOVÁNÍ: Ve sbírkách se běžně nepěstuje, nároky má podobné jako běžné jihoafrické aloe. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -2 C.

Aloe succotrina
Aloe succotrina
kulturní rostlina