Aloe rupestris Baker (1896)

POPIS: Zpravidla neodnožuje, má kmínek 4 m vysoký, který u starých rostlin dosahuje až 8 metrů a 20 cm v průměru. Staré listy přetrvávají v horní třetině kmínku. Listů je v růžici 30-40, tvoří dustou růžici, hladké listy jsou 70 x 7-10 cm, temně zelené, okraje mají tmavě růžový až tmavě rudý okraj, okrajové zuby jsou červenohnědé a 4-6 mm vysoké, 8-12 mm od sebe vzdálené. Jvětenství je 1-1,2 m vysoké má 6-9 ramen, hrozny květů jsou husté, válcovité 20-25x7 cm. Pedicel je 1 mm dlouhý, květy jsou zářivě oranžové, někdy žluté. V domovině kvete v srpnu. Domorodé jméno - bottlebrush aloe, rock aloe (Eng); borselaalwyn, kraalaalwyn (Afr.); inhlaba (Siswati); uphondonde (isiXhosa); inkalane, uphondonde, umhlabanhazi (isiZulu)
ROZŠÍŘENÍ: Jižní Africka (KwaZulu Natal, Swazijsko, Mozambik (jižní).Obvykle se vyskytují v skalnatých a kopcovitých oblastech, na hřebenech a svazích, v křovinách, hustých a pobřežních písečných lesích, v oblastech bez mrazu. Tato oblast prožívá horká, deštivá léta a mírné zimy bez mrazu.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Ve sbírkách se objevuje často. Nejbližší příbuznou je A. thraskii a také velmi podobná A. excelsa, od které se typová A. rupestris odlišuje menším vzrůstem, jiným typem květenství. A. excelsa má delší listy a na jejich povrchu hrbolky, také má větší květy.
PĚSTOVÁNÍ: velmi běžná, robustní a snadno pěstovatelná.


Aloe rupestris
Aloe rupestris
seedling