Aloe rauhii Reynolds (1963)

POPIS: Rostliny bez kmínku, hustě odnožují a vytvářejí tak koberce růžic. Listů je v růžici do 20, jsou protáhle deltoidní, 7-10x1,5-2 cm, zelené až šedozelené s množstvím světlých až téměř bílých skvrn. Okrajové zuby jsou do 0,5 mm velké, zpravidla jsou čistě bílé. 30 cm velké květensví je jednoduché s 12-18 růžovými nebo šarlatovými květy.
Velmi významné jsou kultivary odvozené od tohoto taxonu:
"Doran Black" - Patří patrně mezi nejběžnější a nejprodávanější z kultivarů. Populární je z důvodu vysokého kontrastu bílého zbarvení se zelenou podkladovou mřížkou. Bílé skvrny tvoří navzájem nepravidelné bílé pruhy prokládaný zeleným podkladem. Okrajové ozubení je nepravidelné, přesto lze spatřit, že to asi kdysi zuby byly a teď tvoří skoro bílý "pseudolem" se zpřetrhanou zelenou linkou. Mladší rostliny mají zdrsnělý i povrch listů z obou stran, tyto výstupky ale nejsou podmínkou, zespod listu jsou bílé skvrny drsnější. Kvete opakovaně květenstvím (jednoduchý hrozen) se základovou barvou oranžová/oranžovožlutá. Pěstování snadné, krátkodobé poklesy pod 5C nevadí. Snadno se opyluje a to i s jinými kultivary - tvoří se další /velmi pěkné/ multihybridy. (Jen pro informaci, na americkém kontinentu vzniklo okolo 5000 kultivarů a barevných selekcí odvozených od "Doran Black", ovšem TÉMĚŘ žádný není běžně komerčně nabízen.) Další zajímavost je v názvu: rostliny vyšlechtil Dick Wright (Black - černý - je odvozen od jednoho významého pěstitele a zároveň od existujícího hybridu aloe - John Black - který je jedním z rodičů "Doran Black" a nikoli od černý .Takzvaný "typový" kultivar od Wrighta se objevil v pěstírně Grigsby's Cactus and Succulent nursery a odtud byl masivně rozšiřován. Původní název kultivaru byl Doran Black, byť se většinou používá nepřesný název Dorian, který se poprvé objevil rovněž ve výše zmiňovaném zahradnictví a dnes těžko říct, zda je jednalo o omyl nebo marketingový tah.
"Snow Flake" - Opět velmi dekorativní rostliny, poměrně těžko se shánějí informace o původu, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o výraznou barevnou selekci madagaskarské Aloe rauhii a její následný hybrid. Na okrajích má jen nepatrné zbytky zoubků - tedy téměř nic, podkladové zelené barvy je mnohem méně než u Doran Black. Dalo by se říci, že podkladem je bílá a jen sem tam jsou trochu zelené šmouhy. Závěr: zuby žádné, jen bílý skoro hladký lem, list jen mírně drsný, bez zubů či hrbolů.
"Lizard Lips" - Odborně napsáno - {(descoingsii x calcairophila) x bellatula} x rauhii - je, jak vyplývá - multihybrid. Byl vytvořen šlechtitelem, o které již byla řeč a po kterém je i jeden (jiný) hybrid pojmenován - J. Black. Miniaturní, velmi efektní rostlinka s výrazným příspěvkem od Aloe rauhii, má zřetelné okrajové zuby, zpravidla bílé nebo světlounce zelené (taková jemná ale pravidelná pilka). Okrajová zelená linka je téměř neporušená, bílé skvrny jsou slité, mají obdélníkovitý tvar a tvoří příčné proužky, které se střídají se zeleným podkladem (někdy s nahnědlým nádechem). Prožky působí celistvě.
"Quick Silver" - Vizuelně je téměř totožný s cv. Snow Flake. (Velmi pozoruhodné je, že tento kultivar vypadá jinak v amerických a jinak v evropských pěstírnách). Tento multihybrid opět pochází z dílny J. Blacka, kdy při jeho "výrobě" použil A. descoingsii, A. calcairophylla, A. bellatula a A. rauhii.
Synonyma: Guillauminia rauhii (Reynolds) P. V. Heath
ROZŠÍŘENÍ: Madagascar (Toliara)
MOŽNÉ ZÁMĚNY:
PĚSTOVÁNÍ: Nenáročná rostlina, vysoce dekorativní a často pěstovaná. Snadno se vegetativně množí. Je popsáno a prodáváno mnoho hybridů, které mají tuto aloi jako jednoho z rodičů.


Aloe rauhii Aloe rauhii Aloe rauhii
Aloe rauhii
kulturní rostlina
Aloe rauhii
kulturní rostlina
Aloe rauhii
kulturní rostlina
Aloe rauhii Aloe rauhii Aloe Snow Flake
Aloe rauhii
květy
Aloe rauhii
kulturní rostlina
Aloe rauhii
"Snow Flake"
Lizard Lips Lizard Lips Doran Black
Aloe rauhii
"Lizard Lips"
Aloe rauhii
"Lizard Lips"
Aloe rauhii
"Doran Black"
Aloe rauhii Aloe rauhii Aloe rauhii
Aloe rauhii
"A. rauhii. Tsiombe"
Aloe rauhii
"A. rauhii. Tsiombe"
Aloe rauhii
neskvrnitá forma