Aloe petrophila Pillans (1933)

POPIS: Tato aloe bez kmínku je v porovnání s většinou skvrnitých aloí poměrně malá. V přírodě nacházíme jednotlivé exempláře nebo menší shluky několika jedinců. Sytě zelenohnědé, dolů stočené listy jsou uspořádány v hustých růžicích, je jich 10-20, velikost listů je 20-25x5-6 cm a mají po okrajích červenohnědé zoubkování z až 5 mm velkých zubů s rozestupem 8-12 mm. Na povrchu listů je množství bílých skvrn ve tvaru H a navíc jsou podélně proužkované. Starým listům pravidelně zasychají špičky. Rozvětvené květenství je tvořeno maximálně šesti relativně řídkými hrozny. Hrozny jsou krátce válcovité. Stvol je 60-75 cm dlouhý. Květy mají přitažlivou korálově růžovou barvu až světle růžové odstíny. Zavřená poupata mívají tmavší růžové podélné pruhy a striktně dlouze kapitátní postavení.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (Soutpansberg v provincii Limpopo).
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Překrásný zástupce drobnolistých skvrnitých aloí je částečně podobný Aloe gratheadii nebo A. grandidentata .
PĚSTOVÁNÍ: Jedná se o docela snadno pěstovatelný druh. Vděčná drobnější, skvrnitá a odolná aloe. Semena jsou často nabízena k prodeji.

Aloe petrophila
Aloe petrophila
kulturní rostlina