Aloe petricola Pole-Evans (1917)

POPIS: Tato aloe vytváří jednoduché, hustě olistěné růžice z 20-30 listů. Někdy vytvoří 1-2 odnože. Kmínek buď úplně chybí nebo je jen velmi krátký a nevýrazný. Šedozelené listy jsou 60x10 cm, u vrcholu výrazně zúžené. Jejich horní část je zřetelně ohnuta dovnitř, což dodává rostlině zakulacený vzhled. Na vrchní straně listu někdy můžeme najít roztroušené zuby, ale spíše se vyskytují vespod. Po okrajích rostou ostré, hnědé, trojúhelníkovité zuby o velikosti 5 milimetrů. Květenství až 1 m bývá u mladších jedinců jednoduché, u starších exemplářů se větví výjimečně až šestkrát (obvykle má 3-4 výhony). Úzké, dlouhé hrozny jsou hustě obaleny květy a jsou většinou dvoubarevné. Květy jsou trubkovité, uprostřed jakoby širší a až 3 centimetry dlouhé. U běžných dvoubarevných forem mají poupata červenou a otevřené květy zelenobílou barvu nebo v některých případech jsou poupata oranžová a zralé květy žluté.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (Limpopo, Northern Prov.) Aloe petricola má omezený výskyt, nacházející se přirozeně pouze v okolí Nelspruit v Mpumalanga, od Sabie po Barberton, na západ až k Schoemanskloof a východně na Krokodilpoort a Pretoriuskop. Roste se v nadmořské výšce od 500 do 1 000 m nebo 1 650 až 3 300 m, na pískovcových svazích a žulových výstupcích. V této oblasti je poměrně běžná, rostliny rostou ve velkých skupinách, někdy ve velmi mělké půdě, ve skalnatých podhůřích a svazích.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Je podobná A. aculeata, ale na povrchu listů jí chybí četné hrbolkovité zuby, které jsou tak typické pro A. aculeata. V době květu je snadno určitelná podle květy hustě obalených, dvoubarevných hroznů.

Aloe petricola
Aloe petricola
kulturní rostlina