Aloe mitriformis Miller (1768)

POPIS: Rostliny vytvářejí dlouhé, plazivé kmínky max. do 1-2m a 6 cm šíře, ze kterých vyrůstají postranní výhony. Ty leží na zemi, přičemž vzpřímená je jen vrcholová část rostliny nesoucí modrošedé (na slunci dočervena zbarvené), dužnaté listy (mírně stočené nahoru). listy jsou 20x10-15 cm velké ajejich okraje jsou vyzbrojeny malým bílým zoubkováním, které ale postupem času mění barvu na žlutou až tmavě hnědou. Na spodní straně listů je kýl, který může nést zoubky. Rozvětvené kuželovité až hlávkovité květenství se skládá z až 5 hroznů hustě obalených červenými (šarlatovými) květy. Poměrně variabilní druh v otrnění na listech.
Synonyma: A. perfoliata, A. mitriformis elatior Haw, A. parvispina Schonland, A. xanthacantha Salm Dyck
ROZŠÍŘENÍ: RSA. Roste v Západním Kapsku od okraje Bokkeveld Plateau blízko Niewoudtville až k Caledonu
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Oproti podobné Aloe comptonii je drobnější a je výrazně plazivější neb tvoží značný kmínek. K tomuto taxonu bývají řazeny na úroveň poddruhů i Aloe distans a Aloe comptonii, což jsou nejbližší příbuzné rostliny s A. mitriformis
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy. Poměrně dobře odolná k chladu. V kultuře nekvete moc často. V kultuře se často můžeme setkat s Aloe x nobilis, což je pravděpodobně kříženec A. mitriformis a/nebo A. distancs s A. brevifolia. Tento bybrid velmi bujně odnožuje a je celkově menší.

Aloe mitriformis Aloe mitriformis Aloe mitriformis
Aloe mitriformis
kulturní rostlina
Aloe mitriformis
kulturní rostlina
Aloe perfoliata
kulturní rostlina
Aloe mitriformis
Aloe mitriformis
na lokalitě v RSA