Aloe monticola Reynolds (1957)

POPIS: Robustní rostliny s přízemní růžicí dužnatých listů, v době květu vysoká až 1,5 m. Listů je asi 20-24, jsou poměrně masívní, 50–60 cm dlouhé a 14–18,5 cm široké, sytě olivově zelené. Pokožka nedospělých rostlin bývá nepravidelně skvrnitá bílými podlouhlými a protáhlými tečkami. Na červenohnědém okraji listů jsou výrazné zuby ve vzdálenosti 1 až 1,5 cm, zuby jsou asi 5-6 mm vysoké, hnědé nebo červenohnědé barvy. Hrozen květů je subkapitátní. Květenství je lata 3–6(–8) větví, na jejichž koncích jsou krátké, kónické nebo téměř hlavaté, 6–18 cm dlouhé, husté hrozny. Listeny 15-20x6 mm velké, květy jsou sytě žluté či (velmi vzácně) červené, vnější okvětní lístky jsou v délce 1,2–1,4 cm volné; čnělka dosahuje vrcholu okvětí, 8 mm.
ROZŠÍŘENÍ: Etiopie (v prov. Tigray a Welo), snadno je k vidění v okolí Lalibela, nebo Dese, v pohoří Amba Alaji, nadm výška výskytu 2300 - 2600 m
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Blízce příbuznou je A. harlana , která ale roste jižně od Dire Dawa na opačné straně Etiopského Riftu a je menší a má trochu odlišné květenství.
PĚSTOVÁNÍ: Je to etiopský endemit, ve sbírkách se téměř nevyskytuje. Pěstování je snadné a podobné jako u A. harlana nebo somaliensis, tedy dostatek slunce, méně vody a nižší teploty v létě. V zimě snáší pokles teplot k nule.

Aloe monticola Aloe monticola Aloe monticola
Aloe monticola
Dese, Ethiopia
Aloe monticola
Dese, Ethiopia
Aloe monticola
Dese, juvenilní rostlina
Aloe monticola Aloe monticola Aloe monticola
Aloe monticola
Dese, mladá rostlina
Aloe monticola
Dese, mladá rostlina
Aloe monticola
tříleté semenáče