Aloe khamiesensis Pillans (1934)

POPIS: Aloe khamiesensis jsou vzpřímené rostliny, které lze snadno kmínkem dosáhnout výšky 3 m. Semenáče a mladé rostliny jsou velmi efektní. Rostliny jsou obvykle pouze s jednou rozetou, ale někdy může být kmínek rozvětvený do dvou nebo tří. Dlouhé a relativně úzké listy rostou do 400 mm délky a jsou u paždí 80 mm široké. Listy jsou prohnuté dolů, směrem ven. Epidermis je světle zelená a je více méně ppodélně pruhovaná. Na svrchní straně listů jsou malé bílé skvrny, na spodní straně jich je více. Malé červenavě hnědé trojúhelníkové zuby jsou dominantou okraje listů. Květenství jsou opakovaně rozvětvené a bývá mezi čtyřmi a osmi hrozny. Tyto hrozny jsou silně trojúhelníkové a asi 300 mm dlouhé, s trubkovými, oranžovo-červenými květy a žlutozelenou špičkou. Aloe khamiesensis kvete v RSA od června do srpna. Stejně jako u jiných aloí, semena jsou typicky okřídlená, 8 mm x 4 mm velká, a jsou produkována ve velkém množství. Semena dozrávají zpravidla kolem října-prosinece. Domorodé názvy jsou: Khamiesberg Aloe (Eng.); Kamiesberg-alwyn; Tweederly
ROZŠÍŘENÍ: RSA, Aloe khamiesensis roste ve skalních a horských částech Namaqualandu v severní Cape provincii. Hlavní výskyt je jižně od Khamieskroonu. Známy jsou také izolované lokality v Hantambergu v okrese Calvinia.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Velmi mladé rostliny lze zaměnit za semenáče Aloe hereroensis, starší rostliny jsou částečně podobné Aloe microstigma.
PĚSTOVÁNÍ: Aloe khamiesensis je nenáročná aloe. Doporučuje se pěstování ve větších květináčích a preferuje letnění. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -3 C.


Aloe khamiesensis Aloe khamiesensis
Aloe khamiesensis
Khamieskroon, RSA
Aloe khamiesensis
Khamieskroon, RSA