POPIS: Vzácná, na skalách rostoucí aloe z jižně orientovaných skal pohoří Chimanimani (dříve Melsetter) ve východním Zimbabwe. Rostliny s nevelikým kmínkem, vzpřímené, solitérní nebo řídce odnožující od báze až do asi 11 jedinců. Rostliny poléhavé nebo visící, kmínek je asi 30 cm. Listů je 6-12, rostou dvouřadě, jsou úzké, protáhlé, často zkroucené, špice listu je zakulacená. Na rostlině bývá zpravidla je 4-6 aktivních listů. Délka listů je 15-25 cm, šířka asi 12-18 mm. Barva epidermis je zelená, okraj je průhledný, u báze se mohou řídce vyskytovat tečky. Květenství je jednoduché 25-45 cm dlouhé, hrozen 4-12 cm dlouhý a nese 10 - 40 dvětů. květy jsou šarlatové se zelenou špičkou korunních lístků a někdy s proužkem. V domovině kvete od dubna do června
ROZŠÍŘENÍ: Zimbabwe. Aloe howmanii je známá pouze z pohoří Chimanimani v jihovýchodní části Zimbabwe. Roste na kolmách útesech pískovcových skal, v nadmořské výšce 1 678–2 380 m. Hlavní oblast výskytu je od kaňonu Bundi k Musapa rokli. Rostliny rostou závěsně s obráceným květenstvím. Půda je chudá na minerály a kyselá. Vegetaci tvoří subalpínské travní porosty a fynbos, zejména zde najdeme druhy Erica, Leucospermum a Protea. Z dalších je možno uvést Plectranthus chimanimaniensis a P. hadiensis, mnoho druhů trav a ostřic. Srážky v lokalitě jsou vysoké a pohybují se v rozmezí 10–20 cm ročně a vyskytují se hlavně v létě, a to ve formě bouřek. Léta jsou chladná, velmi vlhká a vlhká, s častou mlhou.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: V juvenilním stádiu vzdáleně podobná ostatním trávovitým aloím.
PĚSTOVÁNÍ: V našich sbírkách se téměř nevyskytuje. Vzácnější a obtížně pěstovatelný taxon. Nutno si uvědomit, že roste na skalách, povisle, většinou s listy směřujícími dolů. Proto i v kultuře by měly být pěstovány v závěsných květináčích. Při "klasickém" pěstování totiž často zahnívají kořeny a následně uhnije celá rostlina.