Aloe harlana Reynolds (1957)

POPIS: Roste v Ethiopii v nadmořských výškách 1650-1830 m v provincii Harar. Většinou bez kmínku, solitérně rostoucí růžice asi s 24 listy. Tyto jsou nejvýše 50x12-15 cm, tmavě zelené až olivově zelené, okraje jsou červené a nesou až 4 mm velké zuby. Na povrchu pokožky se vyskytují zuby, ovšem někdy zcela chybí. Květní stvol je až 90 cm dlouhé s 6-8 rameny, květy nejčastěji temně červené, vínově červené nebo temně růžové, vzácně i žluté a tvoří hlávkovité hrozny. Jednotlivé květy jsou 33 mm velké. Hlavní doba kvetení v přírodě je listopad.
ROZŠÍŘENÍ: Etiopie (Harerghe floristický region), jižně od Dire Dawa
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Oproti vizuelně podobné, ale taxonomicky vzdálené A. hemmingii (resp. A. somaliensis) nemá A. harlana tak ostře ohraničené a tak výrazné tečkování. Vypadá jakoby mdlejší a hlavně je ze všech zmiňovaných druhů NEJmohutnější. Listy jsou podlouhlejší a celkově robustnější. A. harlana také nemá (zpravidla) tak mohutně větvené stvoly. Každopádně A. harlana patří do jednoho okruhu rostlin a A. monticola (Tigrai region) a i přes značnou geografickou vzdálenost jsou hodně podobné. Květenství je podobné, tvar a barva listů také a jako hlavní rozdíl lze uvést: A. monticola má listeny 4-7 mm dlouhé, perianth v průměru 38 mm, hrozny jsou mírně kuželovité a pupeny zpravidla mírně vzpřímené. Proti tomu A. harlana má listeny asi 10 mm dlouhé, perianth asi 31-33 mm a hrozny jsou kapitátní až kapitátně-konické.
PĚSTOVÁNÍ: V našich sbírkách se zatím nevyskytuje - přesto pěstování je podobné jako u rostlin okruhu somaliensis - tedy jednoduché.

Aloe harlana Aloe harlana Aloe harlana
Aloe harlana
jižně od Dire Dawa
Aloe harlana
jižně od Dire Dawa
Aloe harlana
jižně od Dire Dawa
Aloe harlana Aloe harlana Aloe harlana
Aloe harlana
15 km south Dire Dawa
Aloe harlana
15 km south Dire Dawa
Aloe harlana
15 km south Dire Dawa