POPIS: Roste v Ethiopii v nadmořských výškách 1650-1830 m v provincii Harar. Většinou bez kmínku, solitérně rostoucí růžice asi s 24 listy. Tyto jsou nejvýše 50x12-15 cm, tmavě zelené až olivově zelené, okraje jsou červené a nesou až 4 mm velké zuby. Na povrchu pokožky se vyskytují zuby, ovšem někdy zcela chybí. Květní stvol je až 90 cm dlouhé s 6-8 rameny, květy nejčastěji temně červené, vínově červené nebo temně růžové, vzácně i žluté a tvoří hlávkovité hrozny. Jednotlivé květy jsou 33 mm velké. Hlavní doba kvetení v přírodě je listopad.
ROZŠÍŘENÍ: Etiopie (Harerghe floristický region), jižně od Dire Dawa
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Oproti vizuelně podobné, ale taxonomicky vzdálené A. hemmingii (resp. A. somaliensis) nemá A. harlana tak ostře ohraničené a tak výrazné tečkování. Vypadá jakoby mdlejší a hlavně je ze všech zmiňovaných druhů NEJmohutnější. Listy jsou podlouhlejší a celkově robustnější. A. harlana také nemá (zpravidla) tak mohutně větvené stvoly. Každopádně A. harlana patří do jednoho okruhu rostlin a A. monticola (Tigrai region) a i přes značnou geografickou vzdálenost jsou hodně podobné. Květenství je podobné, tvar a barva listů také a jako hlavní rozdíl lze uvést: A. monticola má listeny 4-7 mm dlouhé, perianth v průměru 38 mm, hrozny jsou mírně kuželovité a pupeny zpravidla mírně vzpřímené. Proti tomu A. harlana má listeny asi 10 mm dlouhé, perianth asi 31-33 mm a hrozny jsou kapitátní až kapitátně-konické.
PĚSTOVÁNÍ: V našich sbírkách se zatím nevyskytuje - přesto pěstování je podobné jako u rostlin okruhu somaliensis - tedy jednoduché.