Aloe gilbertii Sebsebe et Brandham (1992)

POPIS: Rostliny s kmínkem, odnožují od báze a tvoří shluky růžic. Kmínek bývá vzpřímený, ve vysokém stáří až 1 m dlouhý. Listy tvoří široce rozevřenou rozetu, okraje jsou prohnuté dolů. Velikost listů je 40-60x9-11 cm, jsou temně zelené až bronzové, okrajové zuby jsou hnědé a asi 3-5 mm vysoké. Listy mladých rostlin jsou tečkované, po 3 roce tečkování mizí.Květní stvol je i 120 cm dlouhý, větvený 15-20 rameny, spodní ramena mohou být násobně větvená. Květy jsou oranžové až červené, 23-27x4,5-8 mm velké. Subsp. megalacanthoides v okolí města Konso a "hlavní rozdíl" je v tom, že oproti typu je mírně robustnější a má květní obal až 26-28 mm dlouhý..
ROZŠÍŘENÍ: Etiopie. Centrem výskytu je širší oblast jižně Shashemene. V podstatě od Butajira na jih přes Arba Minch a na západ do Jinka po Turmi. Roste i na jednom místě v severní Keni.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: V nekvetoucím stavu lze snadno zaměnit za semenáče A. megalacantha, která má ale vždy hladkou pokožku. Každopádně A. gilbertii má mírně drsnou pokožku. Semenáče A. gilbertii bývají nepravidelně tečkované, v dospělosti se tečkování ztrácí. Subsp. megalacanthoides dle mého názoru nemá opodstatnění, protože jediný rozdíl je v délce periantu (26-28 mm místo 23-27 u typu). Také lokalita v okolí Konso spadá do širšího areálu výskytu A. gilbertii.
PĚSTOVÁNÍ: V kultuře se téměř nepěstuje. Patří mezi vzácnější rostliny, byť trochu mohutnější.

Aloe gilbertii Aloe gilbertii Aloe gilbertii
Aloe gilbertii
kulturní rostlina
Aloe gilbertii
kulturní rostlina
Aloe gilbertii
Konso, Etiopie
Aloe gilbertii Aloe gilbertii ssp. megalacanthoides Aloe gilbertii ssp. megalacanthoides
Aloe gilbertii
Turmi, Etiopie
Aloe gilbertii ssp. megalacanthoides
Konso, Etiopie
Aloe gilbertii ssp. megalacanthoides
Konso, Etiopie