POPIS: Tvoří kmínek, dorůstá zpravidla 2 metrů, ale vzácně i 5 m. Listy jsou široké, matně zelené nebo našedlé nebo načervenalé. Okraje nesou tmavé zuby, někdy jsou zuby i na svrchní, ale mnohem častěji pouze na spodní straně listů. Květenství se větví od 5 do 12 hroznů. Květy jsou většinou sytě oranžovočervené (vzácně i bílé nebo žluté či červené).
Synonyma: Aloe candelabrum A.Berger, Aloe galpinii Baker, Aloe muricata Haw., Aloe perfoliata L.,Aloe supralaevis Haw.,Aloe socotorina Masson,Pachidendron ferox Haw.,Pachidendron pseudoferox Haw.,Aloe pseudoferox Salm-Dyck,Aloe subferox Spreng.,
ROZŠÍŘENÍ: Lesotho, South Africa (Western Cape, Eastern Cape, Free State, KwaZulu-Natal).
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Možná záměna se vzhledem podobnou A. marlothii z oblasti KwaZulu-Natal. A. marlothii má hrozny květů nakloněné a navíc má listy mnohem více pokryté zuby než A. ferox z této subpopulace. V juvenilním stádiu je snadno zaměnitelná i s A. aculeata.
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné stromovité jihoafrické druhy. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát. Velmi často nabízena komerčními supermarkety. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -4 C.