Aloe falcata Baker (1880)

POPIS: Rostliny bez kmínku, neodnožující nebo jen málo odnožující. Listů je asi 20, listy jsou prohnuté dovnitř, jsou 25-30x7 cm velké, šedozelené, na povrchu na omak drsné. Na kýlu na okraji mívají pár černých zubů, okraje listů nesou rovněž černé nebo temně hnědé zuby, které jsou asi 5 mm vysoké a mají rozestup 1 cm. Květní stvol je až 60 cm vysoký, větvený až 10 rameny, větvení začíná již ve spodní části stvolu. Hrozny jsou válcovité, až 30 cm dlouhé, poměrně řídké. Pedicel je asi 2 cm dlouhý, květy jsou červené (vzácně i žluté), 40 mm dlouhé a 7 mm široké. tyčinky i blizna vyčnívají z ústí. Kvete v zimě, nejčastěji v prosinci.
ROZŠÍŘENÍ: Jižní Afrika, Severní Kapsko, Calvinia. Roste v aridních oblastech na skalách až po namíbijsou hranici v nadmořských výškách do 500 m.
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Blízké jsou zejména A. claviflora nebo A. asperifolia, přesto je snadno odlišitelná. A. falcata má zřetelně vzpřímený květní stvol, větvený odspodu, řídké hrozny a dlouhý perianth.
PĚSTOVÁNÍ: Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu z hojně navštěvované oblasti, objevuje se občas ve sbírkách. Často bývá zaměňována právě za A. claviflora, kdy bez květenství lze oba taxony velmi obtížně odlišit.


Aloe falcata Aloe falcata Aloe falcata
Aloe falcata
semenáč, původ Aalwynfontein, RSA
Aloe falcata
Klawer, RSA
Aloe falcata
Klawer, RSA