Aloe excelsa Berger (1906)

POPIS: Jedná se o rostliny s jednoduchým kmínkem, na němž zůstávají zbytky odumřelých listů. Kmen dosahuje výšky až 4 metry. 80x15 cm velké listy jsou matně zelené až zelené s nádechem do červena, po okrajích mají červenohnědé zoubkování tvrdých 5-6 mm zubů. Horní část listu je ve většině případech hladká (jen vzácně s nemnoha zuby), ale na spodní straně jsou nepravidelně roztroušeny zuby, zejména pak na mladších rostlinách. Květenství až 100 cm je rozvětveno do 10 až 15 hroznů. Horní část hroznu je vzpřímená, ale jeho spodní část je mírně nakloněna. Každý hrozen je krátký, cylindrický a hustě obalen květy. Květy jsou trubkovité, přibližně 3 cm dlouhé a tmavě červené nebo oranžově červené. Vzácněji můžeme narazit na žlutokvětou formu.
ROZŠÍŘENÍ: RSA, Mozambik, Zambie, Zimbabwe, Malawi
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Aloe excelsa je blízce příbuzná s A. rupestris, ale je méně běžná a můžeme ji od A. rupestris rozpoznat podle nakloněných vnějších hroznů (ne vzpřímených) a podle sytější barvy květů. Listy jsou u A. excelsa širší a více otrněné. Zvláště pak mladé rostliny se mohou podobat některým formám A.marlothii nebo A.ferox.
PĚSTOVÁNÍ: Aloe excelsa je nenáročná, velmi snadno pěstovatelná Aloe. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -4 C.

Aloe excelsa
Aloe excelsa
kulturní rostlina