Aloe cryptopoda Baker (1884)

POPIS: Tato aloe roste osamoceně, v podstatě kmínek nemá nebo jej má podzemní a rostlina je tvořena hustě olistěnými růžicemi. Téměř vzpřímeně rostoucí listy jsou šedozelené, úzce protáhlé a 60-90x(11)12-15 cm velké, jejich povrch je hladký. Okraje listů jsou lemovány drobnými asi 2 mm velkými, ostrými zoubky, které mají červenohnědou barvu a rozestup 5-7 mm. Každé květenství se větví do tří až osmi hroznů, úzce protáhlého nebo kuželovitého tvaru a jejich délka se pohybuje mezi 20 a 40 cm. Jsou rozlišovány tři základní barevné formy: s květy výhradně červenými nebo žlutými, ale byla také objevena forma výhradně dvoubarevná (označení Aloe wickensii) . Každý květ je trubkovitý a rovný, přičemž ústí květu je poněkud obrácené vzhůru. Délka květu bývá od 3-4 cm, šíře 7 mm, Plody 23x13 mm, semena jsou šedivá a do 5 mm. V Africe vykvétá v červnu a červenci, v Evropě kvete v zimě.
ROZŠÍŘENÍ: Mozambik, Zambie, Swazijsko, RSA (severní prov.), Zimbabwe
Synonyma: Aloe wickensii, Aloe pienaarii
MOŽNÉ ZÁMĚNY: A. cryptopoda je velmi blízce příbuzná s A.lutescens, ale poznáme ji podle širších, mohutnějších růžic a podle větších, hustěji květy obalených hroznů. Oba druhy jsou od sebe odděleny zeměpisně.
Dříve samostatné taxony, dnes synonyma:
Aloe wickensii Pole-Evans je proti typové A. cryptopoda je menší (temně zelený list je 60x11 cm), nemá kmínek a hrozny květů jsou dvoubarevné (červeno-žluté, kdy pupeny jsou tmavě červené a otevžené květy zářivě žluté). Hrozny jsou válcovitě-konické a velmi husté. Aloe wickensii roste JEN okolo Burgersfortu v RSA, většinou v otevřené buši, na vápenci.
Aloe pienaarii Pole-Evans je proti typové A. cryptopoda robustnější (list délky až 90 cm), květní stvol je dlouhý 180 cm. Roste zejména východně od Pietersburku a dále v Severní provincii RSA, roste rovněř i ve SWazijsku.
Typová A. cryptopoda roste v Mosambiku, Zambii, Zimbabwe a Malawi ale NIKOLI v RSA.
PĚSTOVÁNÍ: Velmi atraktivní, v teplých oblastech se využívá k venkovní výsadbě. Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy jako castanea, marlothii nebo chabaudii. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát, velmi jim vyhovuje letnění, asi od dubna do listopadu. Domorodé názvy jsou Tweekleur-aalwyn, geelaalwyn.

Aloe cryptopoda Aloe cryptopoda Aloe cryptopoda
Aloe cryptopoda
kulturní rostlina
Aloe cryptopoda
kulturní rostlina
Aloe cryptopoda
3letý semenáč
Aloe cryptopoda Aloe cryptopoda
Aloe cryptopoda
Aloe cryptopoda
Aloe cryptopoda
Aloe cryptopoda