Aloe cooperi Baker (1874)

POPIS: Tato aloe roste buď jednotlivě nebo v malých skupinkách. Značně dlouhé (60-80 cm) a vzpřímené listy, kterých je 16-20, jsou dvouřadé, ale na starších exemplářích mohou být někdy uspořádány spirálovitě a podél jejich okrajů lze spatřit drobné, bílé zoubkování (1 mm). Báze listů je vespod bíle skvrnitá. Výhradně jednoduché květenství bývá zpravidla vyšší, než je obvyklé pro většinu trávovitých aloí, v některých případech dorůstá totiž do výšky až 120 cm. Hrozny jsou kuželovité a hustě osázené lososově růžovými květy se zelenou špičkou. V kultuře vykvétá v srpnu až září.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (KwaZulu-Natal)
MOŽNÉ ZÁMĚNY: A. cooperi můžeme od ostatních trávovitých aloí rozlišit podle zvrásněné spodní části listu (tvaru písmene „V“). Taxon lze zaměnit s A. micracantha pocházející z Východní Kapské provincie, podobná je také drobnější A. verecunda.
PĚSTOVÁNÍ: Není příliš rozšířená, přesto patří mezi relativně snadno pěstovatelné trávovité aloe. Patří mezi robustní trávovité aloe, v dospělosti může zaplnit květináč 30x30 cm. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -3 C.

Aloe cooperi Aloe cooperi Aloe cooperi
Aloe cooperi
kulturní semenáč
Aloe cooperi
dospělá rostlina
Aloe cooperi
květy