Aloe christianii Reynolds (1936)

POPIS: Rostliny s krátkým kmínkem, který odnožuje u báze nebo blízko báze a tvoří řídké shluky růžic. Kmínek dřevnatí a často bývá skrytý v půdě. Listů je až 40, jsou trojúhelníkovité, 30-75x10-15 cm velké, temně zelené až šedozelené, na svrchní straně bývá nemnoho malých teček, tečky někdy zcela chybí. Okrjové zuby jsou nahnědlé, asi 3-5 mm vysoké a mají rozestup 1-2 cm. Nejvýraznější je květenství, které je až 350 cm (tři a půl metru) vysoké, větvené až 10 bočními rameny, spodní ramena bývají násobně větvená. Válcovité hrozny jsou 25-30 cm dlouhé, husté a tvoří je asi 50 kvetů. Korálově červené květy jsou asi 4-4,5 cm velké a někdy i 1 cm široké.
ROZŠÍŘENÍ: Zimbabwe, Zambie, Malawi, Tanzanie, Angola, Mozambik. Roste v planinách v nadmořských výškách 700-2000m
MOŽNÉ ZÁMĚNY: V době květu snadno identifikovatelná, neboť žádná podobná aloe nemá tak vysoký květní stvol. Částečně jsou podobné Aloe pretoriensis a Aloe luapulana, ty ale rostou ve zcela jiné oblasti
PĚSTOVÁNÍ: Zajímavě vybarvená, slabě pruhovaná aloe se v soukromých sbírkách téměř nevyskytuje. Svým dlouhým květním stvolem spadá mezi zvláštnosti. Bohužel ve střední Evropě poměrně často přes zimu odchází a těžce se pěstuje.


Aloe christianii Aloe christianii Aloe christianii
Aloe christianii
provincie Iringa, Tanzanie
Aloe christianii
provincie Iringa, Tanzanie
Aloe christianii
provincie Iringa, Tanzanie
Aloe christianii Aloe christianii Aloe christianii