Aloe camperi Schweinfurth (1894)

POPIS: Roste v otevřených údolích v Ethiopii a zejména Erithrei. Rostliny s krátkým kmínkem, odnožují od báze a někdy tvoří shluky až 2 m v průměru a asi 1 m vysoké. Listů v růžici je 12-16, jsou úzce trojúhelníkovité, štíhlé, přetrvávají v délce až 20 cm, velmi často jsou zkroucené, 50-60x8-12 cm velké, temně zelené, někdy zdobené bílými, perličkovitými skvrnkami. Okraje jsou dočervena zbarveny, okrajové zuby jsou 3-5 mm velké, temně červenohnědé. Květy jsou oranžové až žluté, asi 2 cm velké, květenství je až 100 cm dlouhé. Hlavní doba kvetení v přírodě je březen až květen.
Synonyma: Aloe abyssinica Salm-Dyck, Aloe albopicta A.Berger, Aloe eru A.Berger, Aloe spicata Baker
ROZŠÍŘENÍ: Ethiopie, Eritrea
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Okruh podobných etiopských rostlin A. camperi, A. adigratana a A. sinana je navzájem obtížně odlišitelný. A. adigratana roste okolo Adigratu v severní Etiopii, má silnější stonky, delší listy, hustší a více kuželovité hrozny. A. sinana roste pár kilometeru severně od Debre Sina a směřuje až k Dese a Kombolcha. Proti Aloe camperi má méně větvené květenství, delší periant, hrozny jsou laxní, válcovité a pupeny vyrůstají nejdříve vodorovně až mírně dolů a později se vzpřimují. Rostliny v evropských pěstírnách šířené pod názvy A. camperi var. viacanuata nebo A. eru var. viaca pravděpodobně rovněž patří do okruhu Aloe camperi.
PĚSTOVÁNÍ: Poměrně snadno pěstovatelná, teplomilná a běžná aloe. V mládí roste nejprve dvouřadě, později začne tvořit růžici. Semena jsou běžně nabízena k prodeji, ovšem klíčivost je asi jen 15-20 procent. Tvoří nepočetné trsy i v kultuře, je velmi dekorativní. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k nule.

Aloe camperi Aloe camperi Aloe camperi
Aloe camperi
kult. rostlina
Aloe camperi
kult. rostlina, 2 letý semenáč
Aloe camperi
kult. rostlina
Aloe camperi Aloe camperi Aloe camperi
Aloe camperi
Dalol, Ethiopia
Aloe camperi
Dalol, Ethiopia
Aloe camperi
Dalol, Ethiopia