Aloe albida (Stapf) Reynolds (1947)

POPIS: Rostliny jsou velmi drobných rozměrů, nemají kmínek a vyskytují se buď jednotlivě nebo ve skupinkách. Malé, otevřené růžice jsou tvořeny několika málo (6-12) spirálovitě uspořádanými, úzce čárkovitými listy. Listy mají rozměry 10-15x0,4-0,5 cm, na okrajích mají drobné, asi 0,5 mm velké zoubky. To, že je růžice otevřená, mají na svědomí takřka vodorovně rostoucí listy, které jsou na koncích mírně zahnuté vzhůru. Kořeny uprostřed tloustnou a na obou koncích se zužují. Jednoduché květenství je vysoké 10-18 cm a květy jsou dvoupyské, až 18 mm dlouhé a bledě bílé, přičemž špičky okvětních lístků a žilkování na jejich povrchu mají zelenou barvu. U nás vykvétá v lednu až dubnu.
ROZŠÍŘENÍ: RSA
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Aloe albida je podobná svými trávovitými listy A. saundersiae a A. myriacantha. Nicméně se liší většími, dvoupyskými, bílými květy se zelenými špičkami okvětních lístků. Ty jsou stočené vzhůru.
PĚSTOVÁNÍ: Poměrně málo pěstovaná, vzácnější. Dle mých zkušeností poměrně obtížně udržitelná v kultuře. V našem létě je dobré je přistínit a snížit teplotu. Semenáče často podléhají hnilobě.
Aloe albida Aloe albida
Aloe albida
kulturní rostlina - semenáč
Aloe albida
kulturní rostlina - semenáč