Aloe africana Miller (1768)

POPIS: Tento druh má 2-4 metry vysoký kmen. Listy jsou podlouhlé, asi 65x12 cm a stočené směrem dolů. Mají matně zelenou až šedozelenou barvu. Po jejich okrajích, a někdy také na spodní nebo vrchní straně , vyrůstají načervenalé až 5 mm velké zuby s rozestupem asi 15 mm. Odumřelé listy na rostlině zůstávají a směrůjí dolů, čímž zakrývají kmínek. Květenství je v některých případech jednoduché, ale častěji se větví do dvou až čtyř kuželovitých hroznů. Květy jsou zářivě žlutooranžové, hustě nahlučené a charakteristicky natočené vzhůru.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (východní prov.)
MOŽNÉ ZÁMĚNY: A. africana můžeme od ostatních aloí z této skupiny dobře rozlišit podle výrazně štíhlejších a delších listů, dále podle výrazně kuželovitého tvaru květenství a typicky natočených květů. (Určitou podobnost by v tomto bodě bylo možné najít u zakrslé aloe - A. longistyla, ale podobnost je jen velmi vzdálená.)
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát. V nemrznoucích krajích se používá k venkovní výsadbě. Prokazatelně vydrží opakovaný ale krátkodobý (noční) pokles teploty až k -3 C.

Aloe africana
Aloe africana
kulturní rostlina