POPIS: Netvoří kmínek, pokud ano, tak jen velmi krátký. Rostliny vytvářejí jednoduché růžice až jeden metr široké a vysoké. Až 60 cm dlouhé listy dosahují u báze 8-12 cm a mají výrazně vzhůru natočené vrcholy. Jak název napovídá, je vyzbrojena tvrdými a výraznými zuby. Po okrajích listů a také na svrchní i spodní straně listů jsou umístěny červenohnědé trojúhelníkovité zuby. Každý zub vyrůstá z hrbolkovitého základu a u některých forem Aloe aculeata je hrbolkovitá část ostnu výrazně bledší (až bílá) než list. Rozestup okrajových zubů je 5-6 mm. Květenství je u mladých rostlin jednoduché, ale u starších jedinců se může větvit až čtyřikrát. Každý hrozen je dlouhý a úzký a postupně se směrem ke špičce zúžuje. Květy jsou hustě natěsnány. Trubkovité květy jsou dlouhé až 4 cm a mohou mít žlutou až oranžovou barvu.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (severní prov.), Zimbabwe
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Možná záměna se vzhledem podobnými A. marlothii a A. ferox. V juvenilním stádiu jsou tyto tři taxony obtížně rozlišitelné. V přírodě i kultuře existuje množství kříženců a mezidruhových přechodů. Každopádně poměrně dobrým znakem k určení aculeat je velmi světlá až bílá báze zubů rostoucích z plochy listů.
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát. Velmi často nabízena k prodeji komerčními supermarkety. Dá se letnit od března do listopadu.