Aloe aculeata Pole-Evans (1915)

POPIS: Netvoří kmínek, pokud ano, tak jen velmi krátký. Rostliny vytvářejí jednoduché růžice až jeden metr široké a vysoké. Až 60 cm dlouhé listy dosahují u báze 8-12 cm a mají výrazně vzhůru natočené vrcholy. Jak název napovídá, je vyzbrojena tvrdými a výraznými zuby. Po okrajích listů a také na svrchní i spodní straně listů jsou umístěny červenohnědé trojúhelníkovité zuby. Každý zub vyrůstá z hrbolkovitého základu a u některých forem Aloe aculeata je hrbolkovitá část ostnu výrazně bledší (až bílá) než list. Rozestup okrajových zubů je 5-6 mm. Květenství je u mladých rostlin jednoduché, ale u starších jedinců se může větvit až čtyřikrát. Každý hrozen je dlouhý a úzký a postupně se směrem ke špičce zúžuje. Květy jsou hustě natěsnány. Trubkovité květy jsou dlouhé až 4 cm a mohou mít žlutou až oranžovou barvu.
ROZŠÍŘENÍ: RSA (severní prov.), Zimbabwe
MOŽNÉ ZÁMĚNY: Možná záměna se vzhledem podobnými A. marlothii a A. ferox. V juvenilním stádiu jsou tyto tři taxony obtížně rozlišitelné. V přírodě i kultuře existuje množství kříženců a mezidruhových přechodů. Každopádně poměrně dobrým znakem k určení aculeat je velmi světlá až bílá báze zubů rostoucích z plochy listů.
PĚSTOVÁNÍ: Bezproblémová, pěstuje se podobně jako ostatní běžné jihoafrické druhy. Nutný dobře propustný, nejlépe pískový, substrát. Velmi často nabízena k prodeji komerčními supermarkety. Dá se letnit od března do listopadu.

Aloe aculeata Aloe aculeata Aloe aculeata Aloe aculeata
Aloe aff. aculeata
kulturní rostlina
Aloe aculeata
kulturní rostlina
Aloe aculeata
zuby
Aloe aculeata
porovnání s příbuznými druhy